LBAF

lbaf_rgb_white
planets-4k-_x200

Sociālā kampaņa "Draugi no citas planētas"

Nodibinājuma “Latvijas Bērnu atbalsta fonds” un AS “Olainfarm” kopīgā sociālajā kampaņā “Draugi no citas planētas” tiek veidoti stāsti par to, kā bērni var mūs uztvert – vecākus, savus skolotājus un citus bērnus. Tā sajūta, ka neviens tevi nesaprot un citi uzvedas kā no svešas planētas, iet rokrokā ar dažādām uzvedības problēmām – agresiju, aizkaitināmību, atteikšanos ievērot noteikumus, grūtībām iegūt draugus un nespēju risināt konfliktus un daudzām citām. Kampaņas ietvaros aicināsim pievērst uzmanību uz agresīvas uzvedības veidošanās iemesliem un sniegsim dažādus ieteikumus, ko ikdienā var pielietot, lai palīdzētu bērna uzvedībai un viņa apkārtējiem pieaugušajiem mainīties.

Bērniem vecāku, pārējo pieaugušo un citu bērnu pasaules bērnudārzā vai skolā nereti šķiet kā svešas planētas. Paraudzīsimies uz tām no bērna skata punkta. Pirmā pieturvieta ceļojumā, kurā aicinām doties kopā, ir VECĀKU planēta – https://youtu.be/EgmUg1SWuVs

Kā nākamo pieturvietu apskatīsim DRAUGU planētu. Nereti bērniem citi bērni skolā vai bērnu dārzā šķiet kā no citas planētas. Dažiem skriešana, lēkšana un klaigāšana liks justies kā zivīm ūdenī, citiem bērniem tas var radīt satraukumu un problēmas atrast draugus. Kā to risināt? Tāpēc aicinām vecākus runāt ar bērniem par emocijām un ko ar tām darīt, piemēram, kā pārvarēt uztraukumu. Tas palīdzēs bērniem justies labāk un uzlabot attiecības ar citiem bērniem. Aicinām ielūkoties nākamajā planētā – https://youtu.be/rUUiWqP9lHc

Vai bērni mēdz slēpties vai bēgt no jums? Vai esat padomājuši, kāpēc tā ir? Daudzas lietas, kas pieaugušajiem šķiet pašsaprotamas, bērniem tādas nav. Tāpēc aicinām pirksta kratīšanas un bērna vainošanas vietā mierīgi pārrunāt situāciju, vienlaikus uzklausot arī pašu bērnu. Tikai tā var radīt bērnam draudzīgu gaisotni. Iedvesmai noskaties kampaņas “Draugi no citas planētas” 3. video sēriju par PIEAUGUŠO planētu – https://youtu.be/whCY09uD1ws.

Zemāk jūs varēsiet atrast informāciju par emocijām un to iepazīšanu, par ikdienas aktivitātēm, kas rada drošu piesaisti un spēlēm, kas noderēs nostiprinot saikni ar bērnu, lai jūs esat viņa drošais patvērums. LBAF sociālās rehabilitācijas pakalpojuma “Ceļš pie sevis” specialisti ir izveidojuši materiālus, lai jūs nepieciešamo varat atrast pēc iespējām ērtāk.

 

Informācija laika gaitā tiks papildināta!

Bērniem vecumā 4 līdz 6 gadiem

1. Dienas plāns

Bērnam ir svarīgi zināt un saprast gaidāmos plānus – tas viņā rada drošības sajūtu un apzināšanos, ka viņš spēj ietekmēt viņa ikdienas gaitas. Tas rada iespējami vieglāku pāreju uz nākamo dienas notikumu, jo bērns ir sagatavots tam iepriekš. Notikumu secība ir būtiska, lai palīdzētu bērnam regulēt savas emocijas!

Piemērs šeit – http://www.lbaf.lv/storage/files/dienas-plans.pdf

2. Rotaļa

Rotaļāšanās ir bērnu valoda, tas ir veids, kā bērns izzina pasauli, mācās sadarbību, emociju kontroli, veids, kā viņš nostiprina iegūtās zināšanas un prasmes. Rotaļa ir vissvarīgākais rīks, lai viedotu un nostiprinātu saikni ar bērnu jebkurā vecumā. Rotaļājies ar bērnu vismaz 15 minūtes dienā!

1. piemērs šeit – http://www.lbaf.lv/storage/files/emociju-memo.png vai http://www.lbaf.lv/storage/files/emociju-memo.pdf

 

2. piemērs šeit – http://www.lbaf.lv/storage/files/emocijas-uzzime-pats.png vai http://www.lbaf.lv/storage/files/emocijas-uzzime-pats.pdf

 

3. piemērs un spēles apraksts šeit – http://www.lbaf.lv/storage/files/emocijas-daba.pdf

Bērniem vecumā 7 līdz 9 gadiem

1. Dienas plāns

Bērnam ir svarīgi zināt un saprast gaidāmos plānus – tas viņā rada drošības sajūtu un apzināšanos, ka viņš spēj ietekmēt viņa ikdienas gaitas. Tas rada iespējami vieglāku pāreju uz nākamo dienas notikumu, jo bērns ir sagatavots tam iepriekš. Notikumu secība ir būtiska, lai palīdzētu bērnam regulēt savas emocijas!

Ar sākumskolas vecuma bērniem kopā var izstrādāt arī plānu nedēļai vai mēnesim, kopā apspriežot tuvākā nākotnē gaidāmos notikumus – ieplānot arī ģimenes laiku kopā, piefiksēt tuvojošos svētkus.

Piemērs šeit – http://www.lbaf.lv/storage/files/dienas-plans.pdf

2. Rotaļa

Rotaļāšanās ir bērnu valoda, tas ir veids, kā bērns izzina pasauli, mācās sadarbību, emociju kontroli, veids, kā viņš nostiprina iegūtās zināšanas un prasmes. Rotaļa ir vissvarīgākais rīks, lai viedotu un nostiprinātu saikni ar bērnu jebkurā vecumā. Rotaļājies ar bērnu vismaz 15 minūtes dienā!

1.piemērs šeit – http://www.lbaf.lv/storage/files/spele-picas-cepsana.pdf

2. piemērs šeit – http://www.lbaf.lv/storage/files/spele-picas-cepsana.pdf

3. piemērs šeit – http://www.lbaf.lv/storage/files/spele-vecaks-saka.pdf

4. piemērs šeit – http://www.lbaf.lv/storage/files/emocijas-uzzime-pats.png vai http://www.lbaf.lv/storage/files/emocijas-uzzime-pats.pdf

 

5. piemērs šeit – http://www.lbaf.lv/storage/files/emociju-kolaza.pdf

Vecākiem

1. Emocijas, emociju pieņemšana, reaģēšanas līmeņi

Emocijas ir neatņemama cilvēka sastāvdaļa. Ir ļoti būtiski, ka mācāmies tās saprast gan sevī, gan citos – pieņemt tās, apzināties, kādas tās ir, nosaukt vārdos.

Mēs nereti reaģējam uz nevēlamām emocijam, tās apslāpējot – neraudi, nekliedz utt. Bet tas ir tik cilvēcīgi un emocijām ir jāļauj būt! Mūsu uzdevums kā vecākiem ir vispirms iemācīties atpazīt un regulēt pašam savas emocijas, lai ar savu piemēru to spētu iemācīt saviem bērniem. Parādām bērnam, kā varam pārdzīvot un izdzīvot emocijas pieņemamā veidā, nevis tās apslāpējam. Runājam par to, kā jūtamies un kas mūsos raisa šādas sajūtas.

Spēja emocijas regulēt ir atslēga uz veiksmīgām attiecībām ikvienā vidē – ģimenē, starp draugiem, skolā, darbā u.c. Mācies kopā ar bērniem, izmantojot mūsu emociju spēles!

2. Plānošana

Kāpēc ir svarīgi plānot ikdienu kopā ar bērnu? Skaties šeit – http://www.lbaf.lv/storage/files/kapec-planot-ir-svarigi.jpg

Lai smeltos iedvesmu plānošanai, izmanto mūsu sagatavoto dienas plānu, tas palīdzēs ne tika strukturizēt dienu, bet arī mācīs atpazīt emocijas, nosaukt tās vārdā, sekot līdzi izdzertā ūdens daudzumam, padomāt par savām vajadzībām un vēlmēm, un ik dienu atrast, par ko būt pateicīgam.

3. Rotaļa

Rotaļāšanās ir bērnu valoda, tas ir veids, kā bērns izzina pasauli, mācās sadarbību, emociju kontroli, veids, kā viņš nostiprina iegūtās zināšanas un prasmes. Rotaļa palīdz izdzīvot un piedzīvot emocijas. Visbūtīskākais – rotaļa izkliedē bailes, veido saikni un sniedz milzu prieku, tā ir vissvarīgākais rīks, lai veidotu un nostiprinātu saikni ar bērnu jebkurā vecumā.

Lai savstarpējā saikne izveidotos, nav nepieciešamas daudzas stundas, bet tikai 15 minūtes dienā, ja to darīsi katru dienu. Kad esi kopā ar bērnu, noliec malā pilnīgi visas blakus lietas un velti savam bērnam pilnībā nedalītu uzmanību, šajā laikā neuzdod jautājumus, neaizrādi bērnam, bet centies cik spēj, lai pielāgotos, lai pamanītu bērna labās īpašības un uzslavē bērna raksturu. Ja būsi pacietīgs, neatlaidīgs un veltīsi 15 minūtes katru dienu, redzēsi, kā laika gaitā uzlabosies un nostiprināsies jūsu saikne, kā bērns atplauks, kā uzlabosies savstarpējās attiecības.

Apskati, ko iegūs bērns, ja rotaļāsies ar viņu, un kas var notikt, ja nē! 

Kāpēc svarīgi ir rotaļāties – http://www.lbaf.lv/storage/files/rotalasanas.jpg