LBAF

lbaf_rgb_white
Vienuļi Ziemasvētki

Pieci padomi, kā Ziemassvētkos nejusties vientuļam

Svētku svinēšana ar ģimeni, garšīgi ēdieni, mirdzoša eglīte, skaisti iesaiņotas dāvanas, daudz prieka un mīlestības – šādu ainu par Ziemassvētkiem mums uzbur filmas, reklāmas un sociālie tīkli. Diemžēl daļai no mums decembra izskaņa rada arī tādas sajūtas kā stresu, vientulību un nomāktību. Taču arī šajos gadījumos ir dažas lietas, ko varam darīt, lai negatīvās emocijas pārvērstu pozitīvākās sajūtās. Tāpēc aicinām iepazīties Latvijas Bērnu atbalsta fonda ģimenes soiālā rehabilitācijas pakalpojuma “Ceļš pie sevis” ģimenes atbalsta personas, topošās psiholoģes Aigas Bernsones-Helmanes un mūsu lieldrauga Latvijas zāļu ražotāja “Olpha” sagatavotajiem pieciem padomiem, kas noderēs ne tikai svētkos, bet arī ikdienā.

Lai gan Ziemassvētku gaidīšanas laiks un paši svētki bieži vien tiek saukti par gada gaišākajiem un sirsnīgākajiem, realitātē tomēr ir citādāka. Pētījumi[1] liecina, ka vidēji katram ceturtajam cilvēkam šajā laikā pasliktinās mentālā veselība. To pavada arī bažas par līdzcilvēku emocionālo veselību. Lai gan nav izdomāts brīnumlīdzeklis, kā vienā mirklī negatīvās emocijas pārvērst pozitīvās, ir piecas darbības, ko realizējot, cilvēks var justies labāk ne tikai Ziemassvētku laikā, bet arī pārējos 11 gada mēnešos.

1.Uzlabot attiecības ar vismaz vienu cilvēku

Nereti tieši pārlieku liels fokuss uz savām sajūtām var radīt vientulības izjūtu, tādēļ, lai to mazinātu, ir vērts pievērsties attiecību uzlabošanai ar citiem cilvēkiem – draugiem, radiniekiem, bijušajiem kolēģiem utt. Svētki ir iespēja uzsākt sarunu, uzrakstīt vēstuli, nosūtīt kartīti vai piezvanīt. Pievērsiet uzmanību šīm attiecībām, cenšoties tās uzlabot vai padarīt dziļākas. Šāda rīcība ne tikai radīs miera sajūtu, bet arī palīdzēs apzināties, ka pasaulē ir kāds, kuram jūs esat svarīgs un kuram jūs varat palīdzēt.

2.Atrast savu relaksācijas veidu

Ziemassvētku laiks ir piemērots, lai veltītu uzmanību savai garīgajai izaugsmei. Izvēlieties vienu praksi, piemēram, piedošanu, pateicību vai personīgo mērķu un nodomu apzināšanu, un ieviesiet to savā ikdienā. Praktizējiet to regulāri – no rīta un vakarā, veltot tai laiku un savus mentālos resursus. Šāda apzināta rīcība palīdzēs ne tikai iedziļināties sevī, bet arī veicinās pozitīvas pārmaiņas jūsu iekšējā pasaulē, padarot svētku gaidīšanas laiku piepildītāku un harmoniskāku.

3.Ierobežot sociālo tīklu patēriņu

Svētku svinēšanai nav jābūt tādai, kā to rāda citi cilvēki sociālajos medijos. Bieži vien  sociālajos tīklos attainotā perfektā pasaule var radīt gaidas un nevajadzīgu salīdzināšanos, kas var sabojāt svētku noskaņojumu. Tā vietā izvēlieties drošus un patīkamus veidus, kā izjust Ziemassvētku  noskaņu – noskatieties iemīļotu filmu, apmeklējiet dievkalpojumu, sacepiet piparkūkas, izejiet pastaigā vai aizejiet uz kādu koncertu. Varat arī meklēt bezmaksas svētku pasākumus, kas piedāvā autentisku svētku atmosfēru. Šādi pasākumi ļaus izvairīties no negatīvās ietekmes, ko var radīt digitālā vide, un sniegs iespēju saņemt klasiskās svētku sajūtas.

4.Palīdzēt citiem

Labdarība un atbalsta sniegšana citiem ir vēl viens veids, kā veicināt savu garīgo un mentālo labklājību un arī iegūt tādu piederību un pateicību, kas ir vērsta pašam uz sevi. Varat piedalīties labdarības akcijās, palīdzēt dzīvnieku patversmei, pansionāta iemītniekiem vai vienkārši uzrakstīt sirsnīgu vēstuli kādam, kuram tas ir nepieciešams. Šāda rīcība ne tikai palīdzēs citiem, bet arī radīs prieku un gandarījumu jums pašiem.

5.Atrast “savu” svētku formulu

Koncentrējieties uz tiem elementiem, kas jums personīgi rada svētku noskaņu. Tie var būt egļu zari, kurus pats sagādājāt mežā, savām rokām izgrieztas papīra sniegpārsliņas, sacepti smilšu mīklas cepumi, iedegtas sveces vai vienkārši ieslēgtas lampiņu gaismas. Atlasiet trīs līdz piecas lietas, kas jums sniedz svētku sajūtu, un ieviesiet tās savā mājvietā vai darba vidē, atbilstoši savām iespējām un patiesajām vērtībām.

Ziemassvētki bieži nāk ar lielām cerībām, kas ne vienmēr atbilst realitātei, tāpēc ir svarīgi būt patiesam pret sevi – kur es esmu šobrīd, kāda ir mana situācija un ko patiesībā varu paveikt. Ja resursi ir izsmelti un enerģijas pietiek tikai dīvānam un filmai, tas ir pilnīgi pieņemami. Ja, savukārt, esat gatavs veltīt laiku un spēkus citiem, varat doties uz patversmi vai veco ļaužu māju, daloties savā klātbūtnē un priekā. Pat nelieli, bet reāli soļi var sniegt prieku un radīt piederības sajūtu. Galvenais – radīt svētkus savai aktuālajai situācijai un necensties atdarināt nereālus standartus!

[1] https://researchforyou.co.uk/mac-news/social-expectations-during-the-festive-season/