Aicinājums dalībai ekspertu diskusijā “Bērnu mentālā veselība: gaidot rindā pēc atbalsta”
Teju puse jeb 43% Latvijas vecāku, kuri saviem bērniem konstatējuši mentālas veselības traucējumus, atzīst, ka tos savām atvasēm novēro bieži jeb vairākas reizes nedēļās. Turklāt vairāk nekā trešdaļa jeb 39% atklāj, ka viņiem trūkst skaidras informācijas par to, kur vērsties, ja bērnam rodas mentālās veselības traucējumu pazīmes, bet ceturtā daļa atzīst, ka nav pietiekami informēti par pieejamajiem palīdzības saņemšanas veidiem, noskaidrots Latvijas Bērnu atbalsta fonda (LBAF) un Latvijas zāļu ražotāja AS “Olpha” veiktajā aptaujā.
Aptauja arī rāda, ka garās rindas pie tādiem speciālistiem kā bērnu psihologs, neirologs, psihiatrs un logopēds tikai pasliktina šo situāciju. 38% aptaujāto vecāku ir gaidījuši speciālista vizīti bērnam vairākas nedēļas, 34% – vairākus mēnešus, bet teju katrs piektais jeb 17% pat vairāk nekā pusgadu. Vecāku aptaujas rezultāti norāda uz skaidriem trūkumiem gan informētības, gan pakalpojumu pieejamības nodrošināšanā, aktualizējot risinājumu nepieciešamību, lai uzlabotu bērnu mentālās veselības aprūpes pieejamību, informētību par šiem jautājumiem, kā arī atbalsta sistēmas izveidi, kas nodrošinātu savlaicīgu palīdzību ģimenēm visā Latvijā.
Tādēļ aicinām šā gada 15. janvārī plkst. 13.00 apmeklēt ekspertu diskusiju “Bērnu mentālā veselība: gaidot rindā pēc atbalsta”.
Diskusija notiks Leļļu teātrī (Krišjāņa Barona ielā 16-18, Rīgā).
Diskusijā piedalīsies:
Kaspars Markševics, nodibinājuma “Latvijas Bērnu atbalsta fonds” (LBAF) vadītājs;
Ņikita Bezborodovs, RSU Psihiatrijas un narkoloģijas katedras docētājs, Bērnu psihiatrijas klīnikas vadītājs, Pusaudžu resursu centra attīstības vadītājs, bērnu psihiatrs;
Diāna Paradnika, neiroloģe, AS “Olpha” Medicīnas daļas vadītāja;
Dace Šramma, trīs bērnu mamma, iniciatīvas par bērnu psihiatrijas, diagnostikas un rehabilitācijas pakalpojumu pieejamību Latvijā manabalss.lv iesniedzēja.
Programmā:
· vecāku aptaujas par bērnu mentālās veselības pieejamību rezultātu prezentācija;
· bērnu un pusaudžu mentālās veselības aktuālās problēmas Latvijā, savlaicīgas palīdzības pieejamība un starpdisciplinārās aprūpes nozīme šo jautājumu risināšanā;
· neiroloģisko traucējumu ietekme uz bērnu mentālo veselību, savlaicīgas diagnostikas un ārstēšanas nozīme, kā arī sabiedrības izglītošana par veselības aprūpes iespējām;
· vecāku pieredze un loma bērnu mentālās veselības problēmu atpazīšanā, kā arī nepieciešamība uzlabot bērnu psihiatrijas, diagnostikas un rehabilitācijas pakalpojumu pieejamību Latvijā;
· turpmākie soļi bērnu mentālās veselības pakalpojumu pieejamības uzlabošanā.
Iedzīvotāju aptauju veica pētījumu kompānija “Norstat”, 2024. gada novembra beigās, aptaujājot 701 Latvijas iedzīvotājus vecumā no 18 – 74 gadiem ar vismaz vienu bērnu.
Interesentus aicinām iepriekš reģistrēties līdz 2025. gada 14. janvāra plkst.15.00, rakstot uz e-pastu liga.kleina@olpha.eu vai zvanot pa tālr. nr. 29691406.